• Jasełka 2022

• Dnia 20.12.22r. obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły w sali teatralnej w Kościele w Łukowicy.

• Program profilaktyczny "Debata"

• W dniu 12 grudnia uczniowie klas ósmych uczestniczyli w programie profilaktycznym „Debata”. Program ten ma za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych. Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Realizacja programu oparta jest o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

Zgodnie z założeniami programu, efektem zastosowanych strategii powinno być zmniejszenie tendencji do zachowań ryzykownych związanych z alkoholem podejmowanych przez młodzież, ukształtowanie właściwych przekonań normatywnych dotyczących picia alkoholu, zmniejszenie ryzyka wystąpienia krótkoterminowych i odroczonych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, integracja środowiska szkolnego i rodzinnego w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych.

Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły ich osobiste wypowiedzi po zakończeniu spotkania oraz wyniki ewaluacji przeprowadzonej przez realizatora.

Program został przeprowadzony w naszej szkole dzięki współpracy szkoły z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

• Kiermasz bożonarodzeniowy

• Cały ubiegły tydzień zbieraliśmy ozdoby świąteczne na kiermasz organizowany przez GOKSiT w Łukowicy. Jesteśmy wdzięczni uczniom, rodzicom i opiekunom za przepiękne prace oraz pomoc w zorganizowaniu udziału w kiermaszu. Bardzo dziękujemy za możliwość poczucia atmosfery Świat Bożego Narodzenia.

• Bajkowe poranki

• W piątek 16 grudnia dalszy ciąg naszej innowacji "Bajkowe poranki".
            Tym razem bajkę czytał pan Kamil Dudka.
            Bardzo dziękujemy za wsparcie w czytaniu.

• "Małopolska Tarcza Antykryzysowa"- Grant 3

• Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pt.

"Małopolska Tarcza Antykryzysowa-Pakiet Edukacyjny II. Realzacja wsparcia szkół i placówek oświatowych"  , realizowanego w Gminie Łukowica

• Bajkowe Poranki

• W ostatni piątek do czytania bajek zaprosiliśmy księdza Pawła Lebdę.
            Dzieci jak zawsze z wielką radością słuchały czytanych opowieści. Bardzo dziękujemy!

• Tydzień Zdrowia

• W ramach profilaktyki zdrowego żywienia w naszej szkole przeprowadzona została akcja pod tytułem „Wiem, co jem”, czyli tzw. Tydzień Zdrowia oraz Śniadanie daje moc. Działania miały miejsce w październiku oraz listopadzie i skupiały się głównie na popularyzowaniu zdrowego żywienia.

Podczas Tygodnia zdrowia, uczniowie nosili ubrania w kolorach kojarzących się ze składnikami pokarmowymi promowanymi w danym dniu.

1. W poniedziałek ubieraliśmy się na biało i przynosiliśmy do szkoły jogurty, kefiry, serki i inne produkty białkowe na śniadanie.

3. Środa była tłuszczowa, więc stroje obowiązywały żółte, a śniadanie mogło składać się z kanapek z rybą lub wędliną.

4. Czartek poświęcony był wodzie. Stylizacja na niebiesko i przynosiliśmy do szkoły wodę.

5. Piątek zdominowały kolory, czyli przychodziliśmy w kolorowych stylizacjach. Jedliśmy, owoce, warzywa i piliśmy soki owocowe. W klasach zarówno młodszych, jak i starszych emitowano film profilaktyczny, popularyzowany przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Dzieci z klas 0-3 odbyły spotkanie ze szkolną higienistką, która przeprowadziła prelekcję o skutkach spożywania nadmiaru słodyczy przez dzieci, natomiast klasy 7 i 8 miały spotkanie z dyplomowaną dietetyczką, która przedstawiła plan zbilansowanej, prawidłowej diety dla młodego, rozwijającego się organizmu. Uczniowie mogli zasięgnąć fachowej opinii lub zapoznać się z przykładowymi dietami opracowanymi przez Panią Danutę Wielocha.

Na zajęciach biologii i chemii, nauczyciele poszerzali materiał programowy o informacje związane z prawidłowym odżywianiem.

W ramach akcji Śniadanie daje moc, w klasach organizowana była promocja zdrowego stylu życia, czyli jak należy rozpoczynać każdy dzień. Uczniowie na zajęciach wychowawczych przygotowywali kolorowe, zdrowe kanapki i sałatki.

W związku z akcją ogłoszony był konkurs dla klas 0-3: Praca plastyczna lub przestrzenna pod tytułem „Zdrowie na talerzu”, zaś klasy 4-8 mogły konkurować w rymowankach, wierszach lub postulatach promujących zdrowe żywienie.

Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, zwłaszcza w grupach 0-3.

Na szkolnym hallu można było podziwiać piękne prace przygotowane według pomysłów dzieci.

Najlepsze propozycje zostały nagrodzone. Upominki ufundowała biblioteka szkolna oraz województwo małopolskie.