- Oddział przedszkolny
- Pedagog szkolny
- Plan lekcji
- Klasa Ia, Ib
- Klasa IIa, IIb
- Klasa IIIa, IIIb
- Klasa IVa, IVb
- Klasa Va, Vb
- Klasa VIa, VIb
- Klasa VIIa, VIIb
- Klasa VIIIa
- Informatyka_pliki_do_pobrania
- Ocena zachowania
- Warunki otrzymania oceny z zajęć edukacyjnych wyższej niż przewidywana
- Warunki otrzymania oceny zachowania wyższej niż przewidywana
- Sposoby sprawdzania
Sposoby sprawdzania
[Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów]
1. Sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów są:
1) odpowiedź ustna;
2) recytacja;
3) zadanie klasowe;
4) pisemny sprawdzian wiadomości;
5) test pisemny, test on-line;
6) kartkówka;
7) ćwiczenia;
8) referat;
9) zadania praktyczne;
10) prezentacje;
11) projekty;
12) wypracowania;
13) wytwory pracy ucznia- plastyczne i techniczne;
14) wiadomości i umiejętności muzyczne;
15) różnego rodzaju formy wypowiedzi pisemnej.
2. Prace klasowe, sprawdziany, testy (na całą lub dwie lekcje) – obejmują treści całego działu (dużej części działu) programu nauczania. Uczniowie znają zakres materiału przewidzianego do kontroli z tygodniowym wyprzedzeniem (termin pracy i zakres materiału nauczyciel wpisuje w dzienniku elektronicznym).
3. Zadań klasowych, pisemnego sprawdzianu wiadomości lub pisemnego testu w tygodniu nie może być więcej niż 3 i co najwyżej 1 w danym dniu. Zadanie klasowe powinno się przeprowadzać po lekcjach powtórzeniowych i wskazaniu typu zadań.
4. W przypadku, gdy zadanie klasowe, pisemny sprawdzian wiadomości lub pisemny test nie odbyły się z przyczyn niezależnych od nauczyciela może zostać zrealizowany na pierwszych kolejnych zajęciach, pod warunkiem, że w danym dniu nie ma zaplanowanego innego sprawdzianu lub zadania klasowego.
5. Ocena prac pisemnych, o których mowa w ust. 5 i 6 musi nastąpić w ciągu 14 dni od ich napisania. Nauczyciel nie może przeprowadzić pracy pisemnej w przypadku, gdy poprzednia praca pisemna nie została poprawiona i oceniona. Termin zwrotu prac pisemnych może być przedłużony w sytuacji dłuższej nieobecności nauczyciela lub nieodbycia lekcji z powodów niezależnych od nauczyciela.
6. Kartkówki (15 min.) obejmują zakres treściowy 2-3 tematów. Kartkówka może być stosowana przez nauczyciela w sposób dowolny, bez uprzedzenia o niej uczniów i poprawiona przez nauczyciela do 7 dni.
7. Zadania klasowe, pisemne sprawdziany wiadomości i testy pisemne są przechowywane w Szkole przez dany rok szkolny, a po zakończeniu roku szkolnego mogą ulec bezpiecznemu zniszczeniu.
8. Dopuszcza się możliwość ustalenia innych sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia, ustalonych przez nauczyciela i wynikających ze specyfiki danych zajęć edukacyjnych.
9. W przypadku opisanym w ust. 8 nauczyciel obowiązany jest na początku roku szkolnego przekazać uczniowi oraz jego rodzicom szczegółowe informacje na temat sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia.
10. Diagnozy obejmują treści 2 – 3 działów. Uczniowie są informowani o zakresie materiału objętego testem. Stosowany najczęściej pod koniec I okresu i roku szkolnego.
11. Sprawdzian umiejętności fizycznej występuje na zajęciach wychowania fizycznego, a zadania praktyczne na technice, informatyce, plastyce.
12. Projekt oceniany jest zgodnie z podanymi przez nauczyciela kryteriami.
13. Oceny ze sprawdzianów wpisywane są do dziennika elektronicznego kolorem czerwonym, kartkówki-zielonym. Pozostałe oceny wpisywane są kolorem czarnym, niebieskim lub fioletowym.