• Opis projektu

• Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łukowicy z nową pracownią dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W związku z kolejną edycją rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury, oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024, Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łukowicy wzbogaciła się o pracownię dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Program finansowany był w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organu prowadzącego szkołę. Całkowity koszt inwestycji to 39 305,00 zł.

Zakupiony sprzęt przeznaczony jest dla uczniów uczęszczających na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne i rewalidacyjne. Uczniowie z zaburzeniami słuchowymi, ADHD, ADD, autyzmem mogą korzystać z zestawów interaktywnych ćwiczeń, które stymulują funkcje poznawcze, a także usprawniają pamięć i koncentrację uwagi. Zestaw multimedialnych materiałów obejmuje ćwiczenia wspierające naukę czytania, słuchania, pisania i wspomaga funkcje komunikacyjne. Zaburzenia logopedyczne i psychologiczne dzieci mogą być eliminowane poprzez systematyczne korzystanie z pakietów multimedialnych i programów terapeutycznych wspierających kompetencje emocjonalno-społeczne. Uczniowie z zaburzeniami uwagi i koncentracji oraz z niepełnosprawnością intelektualną mogą korzystać z zestawów ćwiczeń i materiałów wspomagających myślenie i umiejętności matematyczne i polonistyczne. Mogą ćwiczyć funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację uwagi. Dodatkowe wyposażenie szkoły w monitor interaktywny, laptop i oprogramowanie pozwoli prawidłowo funkcjonować wszystkim zakupionym narzędziom do terapii.

Widocznym efektem programu jest systematyczne wykorzystywanie TIK do nauki i stymulowania rozwoju uczniów na zajęciach wyrównawczych, rewalidacyjnych i logopedycznych. Zakupiony sprzęt pozwoli nauczycielom na dostosowanie treści nauczania do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dzieci, uczyni naukę bardziej przyjazną i nowoczesną dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.