•      Z historii szkolnictwa w Łukowicy:

Szkoła parafialna

Z 1596r. zachowała się wzmianka, że budynku szkolnego w Łukowicy nie ma, a kierownikiem szkoły  jest Andrzej Czyżowski.

W 1608r. wizytujący plebanię w Łukowicy archidiakon kolegiaty sądeckiej  ks. Januszowski, nakazał proboszczowi trzymać przy kościele kierownika szkoły lub kantora (organistę) zdatnego do nauczania i uczciwego.

W XVIII w. działalność  szkoły została wznowiona z inicjatywy nowego plebana, który zatrudnił organistę i zlecił mu pełnienie obowiązków nauczyciela. W połowie XVIII stulecia był nim Józef Węgleński.

Szkoła ludowa

8 X 1886r.
          Rady gmin Łukowica i Zawada podpisały akt fundacyjny jednoizbowej szkoły ludowej i mieszkania dla nauczyciela, które miały stanąć do sierpnia 1888r.

22 IX 1887r. i 28 IV 1888r.
          Na spotkaniach rady gminyi dziedzica Rudnickiego dyskutowano nad lokalizacją budynku szkolnego.

16 III 1889r.
          Ustalono, że szkoła stanie na placu obok Zerklera przed Eincigerem.  Ofertę budowy otrzymali cieśle:
          Garncarz Błażej, Jan Król z Roztoki, Józef Zając.

14 V 1889r.
          Ustalono, że dom szkolny ma mieć kociołek na 3 garnce i powałę wylepioną gliną  na 2 cale.

1891r.
          Szkołę wybudował Jan Król z Roztoki, a jej budowa kosztowała  1509,85 zł reńskich.

19 XII 1904r.
          Na posiedzeniu rady szkolnej była mowa o dobudowaniu  drugiej sali szkolnej.

5 X 1906r.
          Ze względu na zły stan istniejącego budynku  i dużą liczbę dzieci podjęto decyzję o zakupie gruntu pod budowę nowej szkoły.

1914r.
          Wybuch I wojny światowej spowodował zamknięcie szkoły.

Lata międzywojenne

r. szk. 1925/26
          Roch Kosiński był kierownikiem „Cztero-klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej im. Klemensa Janickiego w Łukowicy”.

1926 – 1928
          Funkcję kierownika pełnił Tadeusz Mitusiński.

1928r.
          Kierownikiem został Franciszek Szeligiewicz i będzie tę funkcję piastował długie lata.

23 II 1938r.
          Zaplanowano budowę nowej, siedmioklasowej szkoły. Ustalono również, że budżet roczny szkoły na 1939r. będzie wynosił 409zł.  Realizację  zadań związanych z budową nowej szkoły  przerwał wybuch II wojny światowej.

W latach 1925 – 1939 w szkole pracowali m. in.:
          ks. Andrzej Rapacz
          Maria Mnichowa
          Ksenia Kroczkówna
          Michalina Gumińska
          Zofia Olszawianka
          Maria Stefańska
          Zofia Kozubska
          Zofia Dyrdkówna
          Janina Babiczówna
          Stanisław Ogorzała
          Genowefa Kurda
          Apolonia Szeligiewicz
          panna  Wajdzianka

II wojna światowa
          Kierownikiem szkoły nadal był Franciszek Szeligiewicz, nauczycielami zaś m.in.:
          ks. Ignacy Dzióba
          Kacper Turacz
          Tadeusz Kacz
          Felicja Smokowska
          Helena Górecka
          Irena Młynarska
          Irena Jeleniowska
          Apolonia Szeligiewicz

Lata powojenne
          1945 – 1949
          Nauka odbywała się w przedwojennym budynku.

1 IV 1946r.
          Funkcję kierownika szkoły objął Andrzej Majka. Miesiąc później, po jego śmierci, kierowniczką szkoły została Maria Niczyporukowa.

1950-1952
          Kierownikiem szkoły był Józef Grabowski.

1959r.
          Została podjęta decyzja o budowie nowej szkoły.
          Miała stanąć ona na polu między kościołem a resztkami zabudowań dworskich.

Tymczasem lekcje odbywały się także w ocalałych dworskich budynkach  i na wikarówce.

1959-1962
          Budowa nowej szkoły.

15 V 1960r.
          Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego.

25 II 1962r.

Do użytku został oddany nowy budynek szkolny.
          Na uroczystość zaproszono 80 gości, m.in. przedstawicieli PZPR, posłów na Sejm Ziemi Limanowskiej, przedstawicieli Wojewódzkiej Rady Narodowej, przedstawicieli Kuratorium, Inspektoratu Oświaty i związku Nauczycielstwa Polskiego, kierowników szkół Rejonu Łukowica
          oraz przedstawicieli instytucji państwowych, społecznych, gospodarczych powiatu i gromady.